Dotaz:
Podle tabulky pravidelných kontrol a revizí v obytných domech postupujeme při objednávání především revizí elektro a plynu. V některých domech máme nainstalováno nouzové osvětlení. Každým rokem se dostávám do "sporu" s některými vlastníky, zda a jak kontrolu nouzového osvětlení pojmout. Podala jsem dotaz na některé revizní a bezpečnostní techniky, ale jejich odpovědi se velmi liší. Z tohoto důvodu by mě zajímal váš odborný názor.
1) Jakým způsobem by měla probíhat pravidelná kontrola nouzového osvětlení?
2) Musíme mít nějaký doklad o provedené kontrole pro případnou kontrolu dodržování požární bezpečnosti ze strany hasičů? Jaké údaje by měl případně takový doklad mít?
3) Vámi je uvedeno, že kontrolu provádí osoba způsobila. Kdo je takovou osobou myšlen? Může se jednat o nějakou osobu (vlastníka = laika) z domu?
Někteří vlastníci tvrdí, že stačí jednou za rok obejít světla a zkontrolovat minimální délku jedné hodiny svícení bez nutnosti nějakého záznamu o této činnosti. Revizní technici naopak tvrdí, že je nutný doklad o roční revizi, což velmi zatěžuje rozpočet SVJ na kontrolní a revizní činnost.
Odpověď:
Pověřený pracovník k provádění revizí má příslušnou kvalifikaci podle předpisů orgánů státního odborného dozoru, prokazatelně pověřený organizací k provádění kontrol elektrických zařízení. Požadavek na kvalifikaci osob provádějících revizi uvádí čl. 61.1.6 ČSN 33 2000-6:2007. Přestože technické normy nejsou uvedeny v některém právním předpisu, čímž by z hlediska takového předpisu bylo nutno tyto technické normy respektovat, existuje právní předpis, který se odvolává na skupinu technických norem jako celek – a sice zákon č. 458/2000 Sb., energetický zákon.
Kontrola nouzového osvětlení jako specifického elektrického zařízení je činnost, která zjišťuje technický stav (např. zkouškou, měřením, prohlídkou apod.).
Pravidelná revize elektrických zařízení se provádí ve stanovených lhůtách, pro zděné obytné a kancelářské budovy se uvádí lhůta 5 let. Postup revize je jednoduchý, v podstatě se ponechává na revizním technikovi. V zásadě je na něm, jaký zvolí postup, aby stav konkrétního elektrického zařízení z hlediska bezpečnosti ověřil.
Záznam o kontrole je písemným dokladem o výsledku provedené kontroly. Obsahuje soupis provedených úkonů včetně příslušných měření a zkoušek (pokud je vhodné je provést), z něhož je patrný stav elektrického zařízení v rozsahu provedených úkonů.
Obecně lze shrnout, že právní předpisy a technické normy se nouzovým osvětlením budov nezabývají v rozsahu, který by byl konkrétně specifikován.